Sport

izohet kalendari i Botërorit 2020, katër ndeshje në ditë dhe një turne maratonë

Në verën e futbollit më të çuditëshme ka marrë formë edhe Botërori më i çuditshëm në histori. Për herë të parë në dimër “Qatar 2022” ka zyrtarizuar kalendarin e sfidave që do të zhvillohen nga data 21 nëntor deri më 18 dhjetor, data këto të përcaktuara më parë nga FIFA. Ky do të jeë turneu më i shkurtër që nga viti 1978, por kompeticioni i atëhershëm I zhvilluar në Argjentinë kishte vetëm 16 skuadra, gjysma e atyre që do të luajnë në turneun modern.

Po ashtu, janë përcaktuar edhe oraret e ndeshjeve, që projektojnë një maratonë të vërtetë. Sipas kalendarit janë parashikuar katër sfida në ditë gjatë fazës së grupeve. Sipas orës europiane, përballjet do të zhvillohen çdo tre orë, në 11:00, 14:00, 17:00 dhe 20:00. Gjatë gjithë Botërorit 2022 do të ketë vetëm dy ditë pushim, më 7 dhe 8 dhjetor. Pra një tur force, por duke parë këtë verë të çuditëshme pas rinisjes së sezoneve, futbollistët duhet të jenë mësuar.
(balkanweb

Show More

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button
Close
Close